سرور DNS چیست؟

در این مقاله ، ما همه چیزهایی را که باید در مورد سرورهای DNS بدانید ، از نحوه کارکرد آنها تا چگونگی محافظت از خود در برابر بدافزارها و سایر حملات امنیتی تقسیم می کنیم..


سرور DNS سروری است که دارای یک بانک اطلاعاتی است. این بانک اطلاعاتی برای قرار دادن آدرس های IP کاربران عمومی اینترنت از سراسر جهان تعیین شده است. سرور DNS همچنین اسامی میزبان را که با هر یک از این آدرسهای IP مرتبط است ، در خود جای داده است. علاوه بر این ، سرورهای DNS اغلب برای ترجمه نام میزبان طراحی شده اند به آدرس های IP.

ساده ترین تعریف DNS است ‘سیستم نام دامنه’. سرور DNS که درخواست می کنید نرم افزاری دارد که با سایر سرورهای DNS ارتباط برقرار می کند. این کار با پیاده سازی استفاده از پروتکل های تخصصی انجام می شود. در نتیجه ، این پروتکل های تخصصی به سرور DNS اجازه می دهند تا آدرس وبی را که در مرورگر خود تایپ می کنید به یک آدرس IP عددی تبدیل کنید.

نامهای دیگر سرورهای DNS

چندین نام دیگر وجود دارد که در مورد اصطلاح DNS کاربرد دارد. به عنوان مثال ، DNS به نام سرور نام یا سرور سیستم نام دامنه نیز گفته می شود. سرور DNS ‘ترجمه می کند’ آدرس اینترنتی را که به آن شماره می دهید. در غیر این صورت ، افراد باید خودشان این آدرسهای عددی را وارد کنند.

تعاریف سرور DNS

قبل از تعریف DNS با جزئیات بیشتر ، درک فرض اولیه یک سرور مفید است. سرور یک سیستم رایانه ای است که به اینترنت وصل می شود. این سرویس به عنوان میزبان خدمات مختلفی که افراد به صورت آنلاین به آنها دسترسی دارند ، عمل می کند. بنابراین ، سیستمی که میزبانی وب سایت را فراهم می کند ، وب سرور نامیده می شود.

DNS سیستمی است که از نوعی سلسله مراتب استفاده می کند. این بدان معنی است که سلسله مراتب ترتیب داده شده است تا بسیاری از سرورهای DNS را در خود جای دهد. سرور DNS رایانه ای است که برای شرکت در سلسله مراتب DNS ثبت شده است. این یک فهرست بزرگ از نام دامنه ها و همچنین آدرس های IP مربوطه را ذخیره می کند.

چگونه یک سرور DNS کار می کند?

وقتی درخواستی برای یک آدرس IP فعلی وجود دارد که به یک نام دامنه مربوط باشد ، وجود دارد ، سرور DNS فوراً آن اطلاعات را تولید می کند. اگر سرور DNS شما انتخاب کرده باشید اطلاعاتی در مورد پرونده ندارد ، با سایر سرورهای DNS برای به دست آوردن آن برای شما مشورت خواهد کرد..

در اصل ، وقتی آدرس وب را در جعبه جستجو در رایانه یا سایر دستگاه های مورد نظر خود وارد می کنید ، از کلماتی استفاده می کنید. اما سرور DNS آدرس IP شماره گذاری شده را جستجو می کند ، زیرا اینترنت واقعاً از طریق اعداد کار می کند. بنابراین آدرس DNS تبدیل نام دامنه به آدرس IP شماره گذاری شده است.

چرا به سرورهای DNS احتیاج داریم?

برای درک اینکه چرا’لازم به داشتن سرور DNS در وهله اول است ، به یاد بیاورید که شماره هایی با آدرس های IP مرتبط هستند. سرور DNS برای کار سرویس اینترنت سایتها ، باید کلمات را به اعداد تبدیل کند. رایانه ها و شبکه ها - بر خلاف انسان - با شماره هایی که امروزه به عنوان استاندارد برای آدرس های IP تبدیل شده اند ، بهتر ارتباط دارند. بنابراین ، سرور DNS با تبدیل URL به آدرس های IP به عنوان نوعی مترجم عمل می کند.

بدون سرورهای DNS ، استفاده از اینترنت روندی بسیار پیچیده تر خواهد بود. این سرورها بدان معنی است که هیچ نیازی برای کاربران نیست که شماره های موجود در آدرس های IP را به خاطر بسپارند. کاری که یک سرور DNS برای تبدیل نام دامنه به آدرس IP مرتبط انجام می دهد ، امکان دستیابی آسان به سایت ها در اینترنت را ممکن می کند. این امر باعث می شود آنلاین بودن برای کاربران اینترنتی ، که تمایل به تایپ کردن آدرس های URL دارند ترجیح می دهند.

برای سرور DNS خود یک نرم افزار ضد ویروس دریافت کنید

نرم افزار آنتی ویروس می تواند از سرور dns محافظت کند

به خاطر داشته باشید ضروری است که همیشه از یک برنامه آنتی ویروس قابل اعتماد برای محافظت از رایانه یا سایر دستگاه های خود استفاده کنید. دلیل خاص این است که بدافزار قادر است به رایانه شما حمله کند به گونه ای که تنظیمات دستگاه شما برای سرور DNS تغییر یابد. این یک مشکل برای جلوگیری از هر قیمتی است.

به عنوان مثال ، رایانه شما ممکن است به Google دسترسی داشته باشد’سرورهای DNS ، که مطابق با 8.8.8.8 و 8.8.6.4 است. با استفاده از این سرورها می توانید اطلاعات صحیح را به حساب بانکی آنلاین خود بارگذاری کنید. اما بدافزار می تواند شما را از بانک خود دور کند’سایت ، حتی اگر در آدرس وب صحیح تایپ کرده باشید. بدافزار حتی می تواند شما را به یک سایت جعلی شبیه بانک واقعی شما برساند’وب سایت برای سرقت رمز عبور خود.

چگونه آن را ایمن نگه داریم

اما در بیشتر موارد ، بدافزارهایی که تنظیمات سرور DNS شما را مورد حمله قرار می دهند ، به سادگی باعث می شوند از این وب سایت مورد نظر خود به وب سایت دیگری که معمولاً با تبلیغات گچ کاری شده است ، هدایت شوید ، به این امید که کالاهای تبلیغاتی را خریداری کنید. کلاهبرداری دیگر هدایت شما به یک سایت جعلی است که ادعا می کند کامپیوتر شما آلوده است ، بنابراین شما برای تمیز کردن رایانه آلوده خود چیزی خریداری می کنید..

لازم نیست قربانی ربودن نرم افزارهای مخرب شوید. ابتدا مطمئن شوید که آنتی ویروس را بر روی همه دستگاه های خود نصب کنید تا بدافزارها را گرفتار کنید و باعث آسیب دیدن آن شوید. همچنین باید بدانید که اگر سایتی در مقایسه با نحوه به نظر رسیدن عادی ، عجیب به نظر می رسد ، به احتمال زیاد در سایت جعلی قرار دارید. شما باید بلافاصله سایت را ترک کنید بدون اینکه رمز ورود خود را وارد کنید.

حکم

سرور DNS سیستمی است که نام دامنه و آدرس IP را در خود جای داده است. این پروتکل پروتکل های خاص را برای اجرای امکان تبدیل نام دامنه به آدرس IP شماره دار پیاده سازی می کند. این امر به این دلیل انجام می شود که اینترنت اساساً بر روی شماره آدرس های IP مشخص شده کار می کند. یک سرور DNS برای نجات شما از یادآوری همه شماره های دست و پا گیر مربوط به آدرس های IP سایت هایی که بازدید می کنید مفید است..

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

5 + 5 =

map